Product Benefits
Meets new 2023 M1 test standards
Product Features
| High-Efficiency scroll compressor | Service valves with sweat connections and easy access to gauge ports |
| SmartShift® technology to ensure quiet reliable defrost | Fully charged for 15′ of tubing length |
| Copper tube/ enhanced aluminum fin coil- 5mm diameter on 1.5-3.5T | Contactor with lug connection |
| Factory-installed suction-line accumulator | Ground lug connection |
| Factory-installed compressor crankcase heater | AHRI Certified |
| Factory-installed high-capacity muffler | ETL Listed |
| High- and low-pressure switches |
Product Specification
| Installation Type | Ducted |
| Communication Feature | No |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 2 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 8415.90.8065 |
| Product Description – (PIM) | 15.2 seer2 hp, 1.5 ton |
| Compressor LRA | 42.6 A |
| Compressor RLA | 9.0 A |
| Max Overcurrent Protection | 20.0 A |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Circuit Amps | 12.2 A |
| Min. Voltage | 197 V |
| Outdoor Fan FLA | 0.95 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Condenser Fan Horsepower | 1/6 metric hp |
| Factory Std. Refrigerant Charge | 106 oz |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 30.50 in |
| Dimensions – (Case Height) | 42.00 in |
| Dimensions – (Case Width) | 30.00 in |
| Weight – (Case) | 186.000 lb |
