The Goodman GPH14 SEER Packaged Gas/Electric Unit features high-efficiency performance and low operating costs. This 14 SEER Unit allows for a ground-level or rooftop mount and horizontal or down-flow applications. The GPH14 is housed in a heavy-gauge, zinc-coated steel cabinet that offers a high-quality, UV-resistant powder-paint finish. Heating operates out of the box on natural Gas, and can be easily converted to operate on propane With optional LP conversion kit. This Package Unit can be easily installed in manufactured or modular homes which use smaller (high static pressure) duct work. The Package Unit can also be easily converted to accommodate a plenum for normal or low-static applications. The Goodman Package Unit series are self-contained so the only connections needed for installation are the supply and return ducts, the line and low voltage wiring, and the drain connection. The Units are ETL listed and ARI certified.
PRODUCT SPECIFICATIONS
| 2 Ton 14 SEER Dedicated Horizontal Goodman Packaged Heat Pump System | |
|---|---|
| SKU | GPH1424H41 |
| Weight (in lbs) | 315 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| HSPF | 8 |
| Cooling BTU | 24,400 BTU |
| Heating BTU | 22,800 BTU |
| Blower Motor | EEM (Energy Efficient Motor) |
| Decibel Level (dBA) | 76 decibels |
| Electric Backup Heat Capabilities (Optional) | 5 Kilowatts, 10 Kilowatts |
| Configuration | Horizontal |
| Refrigerant | R410A |
| SEER (Efficiency) | 14 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Scroll |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 30 amps |
| Min. Breaker Size | 18.6 amps |
| Tonnage | 2 Ton |
| Height | 30″ |
| Width | 66-1/2 in |
| Depth | 34″ |
