CHPTA3026B4
CHPTA AlumaFin7™ Cased Aluminum Evaporator Coil, Horizontal A. 2.5 Ton, 17.5″ Nominal Width for Gas Furnace, R-410A, 1-PHASE. Dimensions: 20″ x 28.5″ x 26″
Product Specifications – GSZH502410
| Installation Type | Ducted |
| Communication Feature | No |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 1 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 8415.90.8065 |
| Product Description – (PIM) | 15.2 seer2 hp, 2 ton |
| Compressor LRA | 59.5 A |
| Compressor RLA | 11.5 A |
| Max Overcurrent Protection | 25.0 A |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Circuit Amps | 15.3 A |
| Min. Voltage | 197 V |
| Outdoor Fan FLA | 0.97 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Condenser Fan Horsepower | 1/6 metric hp |
| Factory Std. Refrigerant Charge | 118 oz |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 37.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 38.50 in |
| Dimensions – (Case Width) | 37.00 in |
| Weight – (Case) | 224.000 lb |
DESCRIPTION – GMVM970603BN
| Product Description – (PIM) | 97% ecm uf furnace |
| Installation Type | Ducted |
| Universal Product Code (UPC) | 663051619890 |
| Product ID | GMVM970603BN |
| Current Type | AC |
| Min. Circuit Amps | 8.1 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 29.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 34.5 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 17.5 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 21367.500 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 129.000 lb |
