Product Features
| Durable, corrosion-resistant T-140 aluminized steel tubular heat exchanger | Flowrater expansion device on 2- to 4-ton units |
| Energy-efficient compressor | TXV expansion device on 5-ton units |
| All-aluminum evaporator coil | Redundant gas valve with easy conversion to propane |
| Aluminum tube/aluminum fin coil | Power-assisted combustion |
| Multi-speed ECM indoor blower motor | Direct spark ignition system includes a microprocessor-based control for the entire ignition sequence, all blower operation, and all safety circuits complete with self-diagnostics |
Product Specifications
| Installation Type | Ducted |
| DOE Regional Compliance | Southwest;Southeast;North |
| Serialized Flag | Yes |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 1 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 8415.82.0120 |
| Installation Configuration | Downflow/Horizontal |
| Temperature Rise Range High Fire | 65 °F |
| Temperature Rise Range Low Fire | 65 °F |
| Compressor LRA | 152.9 A |
| Compressor RLA | 27.1 A |
| Indoor Blower FLA | 7.0 A |
| Max Overcurrent Protection | 60 A |
| Min. Circuit Amps | 42.3 A |
| Outdoor Fan FLA | 1.40 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Compressor Stages | Single Stage |
| Condenser Coil Rows | 1 |
| Condenser Fan Diameter | 22 in |
| Dimensions – (Evap Wheel Diameter) | 10 in |
| Motor Speed Type | Multi Speed ECM |
| Orifice Size – (Natural) | 45 in |
| Orifice Size – (Propane) | 1.25 mm |
| Evap Motor Horsepower | 1/2 metric hp |
| Tonnage | 5 |
| Condensate Drain Outlet | 3/4 in |
| Factory Std. Refrigerant Charge | 100.0 oz |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 52.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 44.00 in |
| Dimensions – (Case Width) | 48.00 in |
| Weight – (Case) | 483.000 lb |
