Product Benefits
| High reliability and quality | Energy Efficient and quiet circulation |
| Durable and long igniter life | Self-diagnostic control board with constant memory |
| Provisions for electronic air cleaner and humidifier | Operates on two-stage or single-stage thermostats |
| Quiet and Economical heating | Easy Connection for EAC and Humidifier |
Product Features
| Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger | Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed |
| Silicon Nitride igniter | Fault code LED Output |
| Color-coded low-voltage terminals | Two-stage gas valve |
| Two-Stage gas valve | Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers |
Product Specifications
| Installation Type | Ducted |
| Min Advertised Price | 1,773$ |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 4 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 7322.90.0015 |
| Product Description – (PIM) | 96% eem cflow furnace |
| AFUE | 96 % |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 36000 Btu/H |
| Installation Configuration | Downflow/Horizontal |
| Temperature Rise Range High Fire | 25-55 °F |
| Temperature Rise Range Low Fire | 20-50 °F |
| Max Overcurrent Protection | 15 A |
| Min. Circuit Amps | 7.5 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Air Flow Rate (High) – Heating | 1289 ft³/min |
| Air Flow Rate (Low) – Heating | 1118 ft³/min |
| Dimensions – (Blower Diameter) | 11 in |
| Dimensions – (Blower Width) | 8 in |
| Dimensions – (Unit Depth) | 28 in |
| Dimensions – (Unit Height) | 33-3/8 in |
| Dimensions – (Unit Width) | 17-1/2 in |
| Heat Exchanger Type | Air Cooled |
| Motor Speed Type | Multi Speed ECM |
| Weight – (Unit) | 115 lb |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 38.50 in |
| Dimensions – (Case Width) | 18.50 in |
| Weight – (Case) | 122.000 lb |
