PRODUCT SPECIFICATIONS
| 2 Ton 14 SEER Goodman Split Air Conditioner | |
|---|---|
| SKU | GSX140241 |
| Weight (in lbs) | 126 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Cooling BTU | 24,000 |
| Decibel Level (dBA) | 71 |
| Energy Star | No |
| Refrigerant | R410A |
| SEER1 (Efficiency) | 14 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Valve Size | 3/8″ |
| Suction Valve Size | 3/4″ |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 25 amps |
| Min. Breaker Size | 14.3 amps |
| Tonnage | 2 Ton |
| Height | 27-1/2 in |
| Width | 26-1/4 in |
| Depth | 26-1/4 in |
