Product Benefits
| High reliability and quality | Lower NOx emission |
| Faster condensate water drainage and no unit water leakage | Self-diagnostic control board with constant memory |
| Durable and long igniter life | Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards |
| Provisions for electronic air cleaner and humidifier | Tax Credit |
| Quiet and Economical heating | Operates on two-stage or single-stage thermostats |
| Energy Efficient and quiet circulation | Easy Connection for EAC and Humidifier |
Product Features
| Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger | All models comply with California 40 ng/J |
| Stainless-steel sloped secondary heat exchanger | Fault code LED Output |
| Silicon Nitride igniter | AHRI Certified – ETL Listed |
| Color-coded low-voltage terminals | Energy Star |
| Two-Stage gas valve | Two-stage gas valve |
| Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed | Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers |
Product Specifications
| Installation Type | Ducted |
| Communication Feature | No |
| Serialized Flag | Yes |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 6 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 7322.90.0015 |
| Product Description – (PIM) | 96% multi spd ecm uf fur |
| AFUE | 96 % |
| AHRI Reference Number | 10513331 |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Installation Configuration | Upflow/Horizontal |
| Temperature Rise Range High Fire | 20-50 °F |
| Temperature Rise Range Low Fire | 20-50 °F |
| Current Type | AC |
| Max Overcurrent Protection | 15.0 A |
| Min. Circuit Amps | 7.5 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Air Flow Rate (High) – Heating | 1005 ft³/min |
| ANSI Certifed | Yes |
| Blower Available AC Tonnage High | 3 Tonnage |
| Blower Available AC Tonnage Low | 1.5 Tonnage |
| Blower Motor RPM | 1200 r/min |
| Dimensions – (Blower Diameter) | 11 in |
| Dimensions – (Blower Width) | 6 in |
| Dimensions – (Unit Depth) | 29 in |
| Dimensions – (Unit Height) | 34-1/2 in |
| Dimensions – (Unit Width) | 14 in |
| ETL Listed | Yes |
| External Static Pressure – (Rated) | 0.5 |
| Heat Exchanger Type | Gas |
| Minimum Clearances to Combustible Materials | 1 ft |
| Motor Speed Type | Multi Speed ECM |
| Weight – (Unit) | 106 lb |
| Vent Diameter | 2 in;3 in |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 38.50 in |
| Dimensions – (Case Width) | 15.00 in |
| Weight – (Case) | 106.000 lb |
