Product Benefits
1. High reliability and quality;
2. Faster condensate water drainage and no unit water leakage;
3. Durable and long igniter life;
4. Provisions for electronic air cleaner and humidifier;
5. Energy Efficient and quiet circulation;
6. Lower NOx emission;
7. Self-diagnostic control board with constant memory;
8. Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards;
9. Operates on two-stage or single-stage thermostats;
10. Easy Connection for EAC and Humidifier
Product Features – (Standard)
1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger;
2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger;
3. Silicon Nitride igniter;
4. Color-coded low-voltage terminals ;
5. Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed;
6. All models comply with California 40 ng/J ;
7. Fault code LED Output;
8. AHRI Certified and ETL Listed;
9. Two-stage gas valve;
10. Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers
| Product Description – (PIM) | 96% eem cflow furnace |
| Installation Type | Ducted |
| AFUE | 96 % |
| Universal Product Code (UPC) | 663051611801 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | |
| Cooling Capacity – (Nominal) | |
| Product ID | GCEC960603BN |
| Min. Circuit Amps | 7.5 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Heat Exchanger Type | Gas |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 38.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 18.50 in |
| Weight – (Unit) | 105 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 21367.500 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 118.000 lb |
| Installation Configuration | Downflow/Horizontal |
