The Goodman GPH14 SEER Packaged Gas/Electric Unit features high-efficiency performance and low operating costs. This 14 SEER Unit allows for a ground-level or rooftop mount and horizontal or down-flow applications. The GPH14 is housed in a heavy-gauge, zinc-coated steel cabinet that offers a high-quality, UV-resistant powder-paint finish. Heating operates out of the box on natural Gas, and can be easily converted to operate on propane With optional LP conversion kit.
PRODUCT SPECIFICATIONS
| 2.5 Ton 14 SEER Multi-Position Goodman Packaged Heat Pump System | |
|---|---|
| SKU | GPH1430M41 |
| Weight (in lbs) | 390.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| HSPF | 8 |
| Cooling BTU | 28,600 BTU |
| Heating BTU | 28,000 BTU |
| Blower Motor | Multi Speed – ECM |
| Maximum CFM | 1050 |
| Decibel Level (dBA) | 76 decibels |
| Electric Backup Heat Capabilities (Optional) | 5 Kilowatts, 10 Kilowatts, 15 Kilowatts |
| Configuration | Multi-Position |
| Refrigerant | R410A |
| SEER (Efficiency) | 14 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Scroll |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 35 amps |
| Min. Breaker Size | 23.4 amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Height | 35 in |
| Width | 47-1/2 in |
| Depth | 51-1/2 in |
