Product Benefits
1. Energy-efficient compressors are designed to efficiently deliver indoor comfort, possibly saving on monthly energy costs.;
2. A single-speed permanent split capacitor (PSC) condenser fan motor is designed to provide consistent airflow for optimum system performance.;
3. Filter driers play a pivotal role in the operation of air conditioning and refrigeration systems. A factory-installed filter-drier absorbs and filters residual system contaminants and moisture.;
4. Ensures refrigerant is ready even in extreme external temperatures.;
5. Prevents condensation of refrigerant in the crankcase of a compressor.;
6. Reduces pass-through vibration noise from compressor operation.;
7. A high-pressure switch prevents the system from operating at extremely high pressures by shutting off the compressor circuit if the pressure exceeds the designated rating. When a refrigeration system operates at lower than normal pressures, the low-pressure switch prevents freezing from working its way to the compressor.;
8. Time-delay defrost technology allows for a reliable, quiet, and smooth transition when units enter defrost mode.;
9. Contractors can securely connect wires with large screw lugs, allowing for quick and solid wiring.;
10. Fully charged with refrigerant sufficient for 15’ of tubing length to assist with easy installation of the unit.;
11. Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards.;
12. Copper coil tubing with enhanced aluminum fins increases the area for heat absorption, providing outstanding, energy-efficient heat transfer performance.
Product Features – (Standard)
1. Energy-efficient compressor;
2. Single-speed PSC condenser fan motor;
3. Factory-installed filter drier;
4. Factory-installed suction line accumulator;
5. Factory-installed compressor crankcase heater;
6. Factory-installed high-capacity muffler;
7. Factory-installed high and low-pressure switches;
8. SmartShift® technology with short-cycle protection to ensure quiet, reliable defrost;
9. Contactor with lug connection;
10. Fully charged for fifteen feet of tubing length;
11. AHRI Certified-ETL Listed;
12. Copper tube & enhanced aluminum fin coil.
Cabinet Features
1. Heavy-gauge galvanized steel cabinet and louvered coil guards;
2. Service valves with sweat connections and easy-access gauge ports;
3. Engineered sound control top design;
4. Baked-on powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval;
5. Single-panel access to controls with space for field-installed accessories;
6. Service port and controls are accessible while the unit is operating;
7. Compact footprint;
8. Rust-resistant screws;
9. When properly anchored, meets the 2017 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
| Product Description – (PIM) | 14 SEER, Heat Pump, 2 Ton |
| Installation Type | Ducted |
| Universal Product Code (UPC) | 663051561755 |
| AHRI Reference Number | 202424089 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 23200 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 23200 Btu/H |
| SEER (HSVTC) | 14 |
| Control Voltage Conduit Size | 1/2 in;3/4 in |
| Product ID | VSZ140241 |
| Current Type | AC |
| EER (HSVTC) | 11.5 |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 10.6 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Condenser Fan Horsepower | 1/6 metric hp |
| Sound Pressure (High) – Cooling | 72 dBA |
| Long Line Set Length – (Equivalent) | 250 ft |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | 2 |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Pre-Charged Line Length | 15 ft |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 39.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 30.00 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 35685.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 163.000 lb |
