
Cabinet Features
1. Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
2. Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193
3. Built-in filter rack (filter included)
4. Large chassis (2-1/2 and 3-ton units), front return only
5. Small chassis (1-1/2 and 2-ton units), front or bottom return;6. Wall-hanging bracket provided
| Product Description – (PIM) |
1.5 Ton, Wall-Mount, Unpainted, Air Handler
|
| Installation Type | Ducted Wall Mounted |
| ALFIE | |
| Universal Product Code (UPC) | |
| AHRI Reference Number | |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 18000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 18000 Btu/H |
| SEER (HSVTC) | |
| HSPF (HSVTC) | |
| COP17 (HSVTC) | |
| Compressor High Stage Temp Range | |
| Compressor Low Stage Temp Range | |
| Control Voltage Conduit Size | |
| Product ID | AWUF180316 |
| Current Type | AC |
| EER (HSVTC) | |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 15.2/17 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208-230 V |
| Air Flow Rate (High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (High) – Heating | |
| Air Flow Rate (Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| System Low Pressure | |
| Capacity Control Range – (Max) | |
| Capacity Control Range – (Min) | |
| Condenser Fan Horsepower | |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Input Power | |
| Heat Exchanger Type | Air Cooled |
| Sound Pressure (High) – Cooling | |
| Sound Pressure (High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Capacity – (Sensible) | |
| Cooling Input Power | |
| Long Line Set Length – (Equivalent) | |
| Pipe Size Gas | 5/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| System Low Pressure | |
| Heating Capacity – (Rated) | |
| Tonnage | 1.5 |
| Pipe Size Gas | 5/8 in |
| Refrigerant Oil | |
| Refrigerant Pre-Charged Line Length | |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 17.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 36.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 20.50 in |
| Weight – (Unit) | 84 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 14254.500 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 84.000 lb |
| Installation Configuration | Vertical |
| Blower Available AC Tonnage Low | |
| Blower Motor RPM | 1806 r/min |
