The Goodman GSX14 SEER Central Air Conditioner is designed for the consumer who desires superior comfort, quiet operation, and environmentally friendly Cooling performance. It uses R-410A Refrigerant which is chlorine-free to help prevent damage to the ozone layer. The GSX14 central Air Conditioner features a high-efficiency and features operating sound levels that are among the best in the Heating and Air Conditioning industry. The GSX140301 can be 14 or 15 SEER, depending on which indoor Unit it is paired With. To achieve a 15 SEER system, you must match the condenser With the manufacturer-recommended Evaporator Coil, a TXV and a Goodman furnace, Air Handler, or modular blower equipped With a variable speed blower. Some Goodman central Air Conditioning condensers include an orifice (also called “flow rater” or “pisTon”) in a small bag taped to the side of the Unit. If included, use this orifice in place of the one that comes With your Coil or Air Handler to make the two Units fully compatible.
NOTE: A TXV completely replaces the orifice. If you plan to use a TXV, use it instead of the orifice that comes With your Evaporator Coil or Air Handler. Please note that this equipment comes precharged With R-410A Refrigerant, and by Federal law cannot be released to the atmosphere. You can purchase this equipment Without being certified, and if you are mechanically inclined you can install about 900% of this yourself. Product Feature High-efficiency compressor 850-RPM condenser fan motor Factory-installed liquid line filter drier Service valves With sweat connections and gauge ports Copper tube/enhanced aluminum fin Coil Contactor With lug connection Ground lug connection AHRI Certified; ETL Listed Goodman® brand sound control top design Steel louver Coil guard Heavy-gauge galvanized-steel cabinet Attractive Architectural Gray powder-paint finish With 500-hour salt-spray approval Top and side maintenance access Single-panel access to controls With space provided for field-installed accessories When properly anchored, meets the 2010 Florida Building Code Unit integrity requirements for hurricane-type winds.
PRODUCT SPECIFICATIONS
| 2.5 Ton 14 SEER Goodman Air Conditioner | |
|---|---|
| SKU | GSX140301 |
| Weight (in lbs) | 161.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Cooling BTU | 30,000 |
| Decibel Level (dBA) | 72 |
| Energy Star | No |
| Refrigerant | R410A |
| SEER1 (Efficiency) | 14 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Liquid Valve Size | 3/8″ |
| Suction Valve Size | 3/4″ |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 25 amps |
| Min. Breaker Size | 17.1 amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Height | 32.5″ |
| Width | 29-1/4 in |
| Depth | 29-1/4 in |
