Product Features – (Standard)-
1. Variable-speed ECM blower motor;2. Integrated communicating ComfortBridge™ technology;3. Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application. ;4. Advanced configuration of the airflow and tonnage in communicating mode;5. Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system;6. CFM indicator;7. Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation;8. Improved humidity and comfort control;9. Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications;10. 3 kW – 21 kW electric heat kits;11. Blower section usable as electric heater;12. AHRI certified;13. ETL listed.
| Product Description – (PIM) | modular blower |
| Installation Type | Ducted Multi-position |
| Universal Product Code (UPC) | 663051597457 |
| Product ID | MBVC1601AA-1 |
| Current Type | AC |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208-230 V |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 26.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 32.75 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 23.50 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 20010.250 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 85.000 lb |
| Installation Configuration | Upflow/Downflow/Horizontal |
