| Product Description – (PIM) |
16 SEER, Air Conditioner, 1-1/2 Ton
|
| Installation Type | Ducted |
| AFUE | |
| Universal Product Code (UPC) | 663051607828 |
| AHRI Reference Number | 202373123 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 18000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 18000 Btu/H |
| SEER (HSVTC) | 14.5 |
| HSPF (HSVTC) | |
| COP17 (HSVTC) | |
| Compressor High Stage Temp Range | |
| Compressor Low Stage Temp Range | |
| Control Voltage Conduit Size | 1/2 in;3/4 in |
| Product ID | GSX160181 |
| Current Type | AC |
| EER (HSVTC) | 12.2 |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 12.2 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Air Flow Rate (High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (High) – Heating | |
| Air Flow Rate (Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| System Low Pressure | |
| Capacity Control Range – (Max) | |
| Capacity Control Range – (Min) | |
| Condenser Fan Horsepower | 1/6 metric hp |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Input Power | |
| Heat Exchanger Type | |
| Sound Pressure (High) – Cooling | 72 dBA |
| Sound Pressure (High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Capacity – (Sensible) | |
| Cooling Input Power | |
| Long Line Set Length – (Equivalent) | 250 ft |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| System Low Pressure | |
| Heating Capacity – (Rated) | |
| Tonnage | 1.5 |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Oil | |
| Refrigerant Pre-Charged Line Length | 15 ft |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 34.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 30.00 in |
| Weight – (Unit) | 145 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 31567.500 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 162.000 lb |
| Installation Configuration | |
| Blower Available AC Tonnage Low | |
| Blower Motor RPM |
