Product Benefits
1. Energy-efficient compressors are designed to efficiently deliver indoor comfort, possibly saving on monthly energy costs.
2. A single-speed permanent split capacitor (PSC) condenser fan motor is designed to provide consistent airflow for optimum system performance.
3. Filter driers play a pivotal role in the operation of air conditioning and refrigeration systems. A factory-installed filter-drier absorbs and filters residual system contaminants and moisture.
4. Fully charged with refrigerant sufficient for 15’ of tubing length to assist with easy installation of the unit.
5. Contractors can securely connect wires with large screw lugs, allowing for quick and solid wiring.
6. Meets the performance requirements for AHRI certification and complies with ETL North American safety standards.
7. Contractors can easily and securely connect the ground wire with a screw lug.
8. Copper coil tubing with enhanced aluminum fins increases the area for heat absorption, providing outstanding, energy-efficient heat transfer performance.
Product Features – (Standard)
1. Energy-efficient compressor
2. Single-speed PSC condenser fan motor
3. Factory-installed filter drier
4. Fully charged for fifteen feet of tubing length
5. Contactor with lug connection
6. AHRI Certified – ETL Listed
7. Ground lug connection
8. Copper tube & enhanced aluminum fin coil
Cabinet Features
1. Heavy-gauge galvanized steel cabinet and louvered coil guards
2. Service valves with sweat connections and easy-access gauge ports
3. Engineered sound control top design
4. Baked-on powder-paint finish with 500-hour salt-spray approval
5. Single-panel access to controls with space for field-installed accessories
6. Service port and controls are accessible while the unit is operating
7. Compact footprint
8. Rust-resistant screws
9. When properly anchored, meets the 2017 Florida Building Code unit integrity requirements for hurricane-type winds (Anchor bracket kits available.)
| Product Description – (PIM) | 14 SEER, Air Conditioner, 2 Ton |
| Installation Type | Ducted |
| AFUE | |
| Universal Product Code (UPC) | 663051607255 |
| AHRI Reference Number | 202370673 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 23600 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 23600 Btu/H |
| SEER (HSVTC) | 14 |
| HSPF (HSVTC) | |
| COP17 (HSVTC) | |
| Compressor High Stage Temp Range | |
| Compressor Low Stage Temp Range | |
| Control Voltage Conduit Size | 1/2 in;3/4 in |
| Product ID | GSX140251 |
| Current Type | AC |
| EER (HSVTC) | 12.2 |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 17.6 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Air Flow Rate (High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (High) – Heating | |
| Air Flow Rate (Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super Low) – Heating | |
| Air Flow Rate (Super High) – Cooling | |
| Air Flow Rate (Super High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| System Low Pressure | |
| Capacity Control Range – (Max) | |
| Capacity Control Range – (Min) | |
| Condenser Fan Horsepower | 1/8 metric hp |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Input Power | |
| Heat Exchanger Type | |
| Sound Pressure (High) – Cooling | 71 dBA |
| Sound Pressure (High) – Heating | |
| System High Pressure | |
| Cooling Capacity – (Max) | |
| Cooling Capacity – (Min) | |
| Cooling Capacity – (Rated) | |
| Cooling Capacity – (Sensible) | |
| Cooling Input Power | |
| Long Line Set Length – (Equivalent) | 250 ft |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| System Low Pressure | |
| Heating Capacity – (Rated) | |
| Tonnage | 2 |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Oil | |
| Refrigerant Pre-Charged Line Length | 15 ft |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 27.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 34.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 27.50 in |
| Weight – (Unit) | 136 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 26090.375 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 131.000 lb |
| Installation Configuration | |
| Blower Available AC Tonnage Low | |
| Blower Motor RPM |
