| Product Description – (PIM) | 2t pkggas 15.2seer2 60k 1p |
| Installation Type | Ducted Multi-position |
| Universal Product Code (UPC) | 663051662476 |
| AHRI Reference Number | |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| SEER (HSVTC) | |
| Control Voltage Conduit Size | |
| Product ID | GPGM52406041 |
| Current Type | AC |
| EER (HSVTC) | |
| Max Voltage | |
| Min. Voltage | |
| Min. Circuit Amps | 18.4 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/230 V |
| Condenser Fan Horsepower | |
| Sound Pressure (High) – Cooling | 78 dBA |
| Long Line Set Length – (Equivalent) | |
| Pipe Size Gas | |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | |
| Pipe Size Gas | |
| Refrigerant Pre-Charged Line Length | |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 52.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 35.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 48.00 in |
| Weight – (Unit) | 370 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 87360.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 379.000 lb |
