Family Description-
Single-Stage, Multi-Speed Gas Furnace Up to 96% AFUE
Product Benefits-
1. High reliability and quality;
2. Faster condensate water drainage and no unit water leakage;
3. Durable and long igniter life;
4. Lower NOx emission;
5. Simple installation and setup;
6. Quiet and simple operation
Product Features – (Standard)-
1. Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger;
2. Stainless-steel sloped secondary heat exchanger;
3. Silicon Nitride igniter;
4. All models comply with California 40 ng/J;
5. Single-Stage gas Valve;
6. Single-speed inducer draft blower
Cabinet Features-
1. Multi-position installation: upflow, horizontal left or right;
2. Certified for direct vent (2-pipe) or non-direct vent (1 pipe);
3. Easy to install top venting with optional side vent;
4. Convenient left or right connection for gas and electrical service
5. Cabinet air leakage (Qleak) less than or equal to 2%;
6. Fully insulated heat exchanger and blower section;
7. Bottom or side return air applications;
8. Heavy-gage steel cabinet with durable finish
| Product Description – (PIM) | 96% psc uf furnace |
| Installation Type | Ducted |
| AFUE | 96 % |
| Universal Product Code (UPC) | 663051599529 |
| Product ID | GMSS960403AN |
| Current Type | AC |
| Min. Circuit Amps | 9.3 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Heat Exchanger Type | Gas |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 38.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 15.00 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 17325.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 105.000 lb |
| Installation Configuration | Upflow/Horizontal |
