Product Benefits
1. High reliability and quality;
2. Airflow system gently ramps up or down according to heating or cooling demand and provides better comfort;
3. Capable of using non-communicating single-stage thermostats;
4. Durable and long igniter life;
| Product Description – (PIM) | multi-position furn |
| Installation Type | Ducted |
| Universal Product Code (UPC) | 663051567382 |
| Product ID | GMVC80804CN |
| Current Type | AC |
| Min. Circuit Amps | 7.75 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 35.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 22.00 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 23430.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 113.000 lb |
