Product Features – (Standard)-
Heavy-duty aluminized-steel tubular heat exchanger;”Silicon Nitride igniter”;Color-coded low-voltage terminals ;Two-Stage gas valve; Multi-speed ECM blower motor with continuous fan speed;Fault code LED Output;Two-stage gas valve;Furnace control board with self-diagnostics and provisions for electronic air cleaner and 120-volt or 24-volt humidifiers
| Product Description – (PIM) | fer cf furnace |
| Installation Type | |
| AFUE | 80 % |
| Universal Product Code (UPC) | 663051627338 |
| AHRI Reference Number | |
| Product ID | GC9C800603BX |
| Current Type | |
| Min. Circuit Amps | 8.7 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Air Flow Rate (High) – Heating | |
| Heat Exchanger Type | Air Cooled |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 35.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 18.50 in |
| Weight – (Unit) | 107 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 19702.500 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 104.000 lb |
| Installation Configuration | Downflow/Horizontal |
| Blower Available AC Tonnage Low | |
| Blower Motor RPM |
