The best Packaged system is the kind you don?t have to worry about. It comes on the moment you need it and then runs quietly and efficiently all year long. The Goodman GPC14H, GPC14M and GPC15H Units are loaded With features designed to provide outstanding performance for years to come. We use advanced techniques and materials so you know the cozy, even temperature you feel in every corner of your home is an energy efficient trend that?s here to stay for many years.
PRODUCT SPECIFICATIONS
| 2 Ton 14 SEER Multi-Position Goodman Packaged Air Conditioner | |
|---|---|
| SKU | GPC1424H41 |
| Weight (in lbs) | 300 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Cooling BTU | 23,000 BTU |
| Maximum CFM | 800 |
| Decibel Level (dBA) | 78 decibels |
| Configuration | Multi-Position |
| Refrigerant | R410A |
| SEER (Efficiency) | 14 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Rotary |
| Electrical | 208 / 230 V. 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 20 amps |
| Tonnage | 2 Ton |
| Height | 30 in |
| Width | 66-1/2 in |
| Depth | 34 in |
