| Product Description – (PIM) | fer uf furnace |
| Installation Type | Ducted |
| AFUE | 80 % |
| Universal Product Code (UPC) | 663051591462 |
| Product ID | VMES800804BX |
| Current Type | AC |
| Min. Circuit Amps | |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 115 V |
| Heat Exchanger Type | Gas |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 30.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 35.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 18.50 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 19702.200 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 105.000 lb |
| Installation Configuration | Upflow/Horizontal |
