| Daikin Heat Pump Mini Split Wall Mount Indoor Unit – FTXV12AVJU9 | |
| Specification | Details |
| Refrigerant Type | R-32 |
| Compressor | Inverter |
| Energy Star Certified | Yes |
| Cooling BTUs | 9,000 |
| Cooling BTU Output Range | 4,400 – 11,200 |
| EER2 | 12.2 |
| SEER | 21 |
| Heat Pump BTUs | 10,900 |
| Voltage | 208-230V |
| Dehumidification (pts/hr) | N/A |
| CFMs | N/A |
| Fan Speeds | 4 |
| Unit Height | 11-1/4 in |
| Unit Width | 30-5/16 in |
| Unit Depth | 8-3/4 in |
| Unit Weight | 19 lb |
| Tonnage | 1 |
| Heat Exchanger Type | Air Cooled |
