Product Benefits
| All-aluminum metallurgy provides superior corrosion resistance | Compatible with R-410A or R-22 refrigerant |
| Multi-louvered aluminum fin design helps support efficient heat transfer | Hydrophilic fins provide superior condensate management |
| 7mm sized grooved aluminum tubing for enhanced turbulence of refrigerant | DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections |
| Galvanized steel texture and parts used to help reduce corrosion on steel components |
Product Features
| Compact and lightweight all-aluminum evaporator coil with AlumaFin7™ technology | Optimized for use with R-401A refrigerant |
| Factory-installed thermal expansion valves for cooling applications | Rust resistant, thermoplastic drain pans featuring a low water-retention design |
| Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation | Single-piece access panel with tight seal helps to keep conditioned air from escaping |
| Seal tight customized suction and liquid grommets for easy installation and removal | 21″ depth for easier attic access |
| Horizontal application | AHRI certified |
Product Specifications
Proposition 65 LabelYes
| Installation Type | Ducted |
| Communication Feature | No |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 4 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 8415.90.8025 |
| Product Description – (PIM) | 3T Cased Horizontal Evaporator Coil with TXV |
| Cased vs Uncased | Cased |
| Dimensions – (Unit Depth) | 26 in |
| Dimensions – (Unit Height) | 20 in |
| Dimensions – (Unit Width) | 32.50 in |
| Expansion Device | Orifice |
| Weight – (Unit) | 66 lb |
| Tonnage | 3 |
| Tonnage Range | 2.5;3.0 |
| Condensate Drain Outlet | 3/4 in |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Pipe Size Liquid | 3/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Case Depth) | 32.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 20.00 in |
| Dimensions – (Case Width) | 26.00 in |
| Weight – (Case) | 68.000 lb |
