Product Features – (Standard)-
Compact and lightweight all-aluminum evaporator coil with AlumaFin7™ technology;Optimized for use with R-410A refrigerant;Check flowrator for cooling applications;Rust resistant, thermoplastic drain pans featuring a low water-retention design;Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;Single-piece access panel with tight seal helps to keep conditioned air from escaping;Seal tight customized suction and liquid grommets for easy installation and removal;21″ depth for easier attic access;Vertical application;Galvanized, leather grain-embossed finish;AHRI certified;ETL listed.
| Product Description – (PIM) | 2.0t cased e coil flrt 22″ |
| Installation Type | Ducted |
| Universal Product Code (UPC) | 663051629103 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| Product ID | CAPFA2422C6 |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | 2.0 |
| Pipe Size Gas | 3/4 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 26.25 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 24.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 23.50 in |
| Weight – (Unit) | 45 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 15113.437 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 46.000 lb |
