Product Features – (Standard)-
1. Internal factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;
2. Variable-speed ECM blower motor;3. Integrated communicating ComfortBridge Technology;
4. Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application. ;
5. Auto configuration of the airflow and tonnage in communicating mode;
6. Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system;
7. CFM indicator;8. Fault recall of six most recent faults;
9. Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation;
10. Improved humidity and comfort control;
11. Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications
Cabinet Features-
1. Rigid SmartFrame™ cabinet;
2. Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H?O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
3. Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H?O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
4. Horizontal or vertical configuration capabilities;
5. 21″ depth for easier attic access;
6. DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;
7. Screw-less sides and back helps to reduce condensation when installed in humid locations;
8. Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;
9. Galvanized, leather grain-embossed finish;
10 .Glue-less cabinet insulation retention.
| Product Description – (PIM) | air handler |
| Installation Type | Ducted Multi-position |
| Universal Product Code (UPC) | 663051609495 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 36000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 36000 Btu/H |
| Product ID | AVPTC37B14 |
| Heat Exchanger Type | |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | 3.0 |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 24.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 57.50 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 18.50 in |
| Weight – (Unit) | 129 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 26061.875 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 139.000 lb |
