Product Benefits-
1. Internal factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;
2. Variable-speed ECM blower motor;
3. Integrated communicating ComfortBridge™ Technology;
4. Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application;
5. Auto configuration of the airflow and tonnage in communicating mode;
Product Features – (Standard)-
1. Internal factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;
2. Variable-speed ECM blower motor;
3. Integrated communicating ComfortBridge Technology;
4. Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application. ;
5. Auto configuration of the airflow and tonnage in communicating mode;
Cabinet Features-
1. Rigid SmartFrame™ cabinet;
2. Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H?O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
3. Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H?O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
4. Horizontal or vertical configuration capabilities;
5. 21″ depth for easier attic access;
| Product Description – (PIM) | 1.5, 2.5 ton low leak air hndl |
| Installation Type | Ducted Multi-position |
| Universal Product Code (UPC) | 663051436770 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 30000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 30000 Btu/H |
| Product ID | AVPTC183014 |
| Current Type | AC |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 4.9/4.9 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/240 V |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 23.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 50.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 20.00 in |
| Shipping Volume – (Unit) | 23000.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 127.000 lb |
