Product Features – (Standard)-
1. Internal factory-installed thermal expansion valves for cooling and heat pump applications;
2. Direct drive, multi-speed ECM blower motor;
3. All-aluminum evaporator coil;
4. Coil mounting track for quick repositioning;
5. Optimized for use with R-410A refrigerant;
6. Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
7. Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H2O when tested in accordance with ASHRAE standard 193;
8. 5 kW – 15 kW electric heater kits;
9. AHRI certified;
10. ETL listed
Cabinet Features-
1. Rigid SmartFrame cabinet;
2. Horizontal or vertical configuration capabilities;
3. 21” depth for easier attic access;
4. DecaBDE-free thermoplastic drain pan with secondary drain connections;
5. Screw-less sides and back helps to reduce condensation when installed in humid locations;
6. Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation;
7. Galvanized, leather grain-embossed finish;
8. Glue-less cabinet insulation retention;
9. Tool-less filter access
| Product Description – (PIM) |
2.5 Ton, Multi-Position, Multi-Speed ECM, Air Handler
|
| Installation Type | Ducted Multi-position |
| Universal Product Code (UPC) | 663051583641 |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| Cooling Capacity – (Nominal) | 24000 Btu/H |
| Product ID | ASPT33C14 |
| Current Type | AC |
| Max Voltage | 253 V |
| Min. Voltage | 197 V |
| Min. Circuit Amps | 4.9/4.9 A |
| Power Frequency | 60 Hz |
| Power Phase | 1 Ph |
| Power Voltage | 208/240 V |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Tonnage | 2.5 |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Dimensions – (Shipping Unit Depth) | 23.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Height) | 53.00 in |
| Dimensions – (Shipping Unit Width) | 22.00 in |
| Weight – (Unit) | 118 lb |
| Shipping Volume – (Unit) | 26818.000 in³ |
| Weight – (Shipping Unit) | 128.000 lb |
| Blower Motor RPM | 1250 r/min |
