| 2.5 Ton 14.3 SEER2 Goodman Heat Pump – GSZB403010 | |
|---|---|
| SKU | GSZB403010 |
| Weight (in lbs) | 190.000000 |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Replaces | GSZ140301 |
| HSPF2 | 7.5 |
| Cooling BTU | 30,000 |
| Heating BTU | 30,000 |
| Blower Motor | Single-Speed PSC Motor |
| Decibel Level (dBA) | 75 |
| Horsepower | 0.167 HP |
| Refrigerant | R410A |
| SEER2 (Efficiency) | 14.3 |
| Condenser Stages | Single Stage |
| Compressor Type | Scroll |
| Liquid Valve Size | 3/8″ |
| Suction Valve Size | 3/4″ |
| Electrical | 208/230v 1 Phase 60 Hz |
| Max Breaker Size | 30 Amps |
| Min. Breaker Size | 18.6 Amps |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Valve Type | Sweat |
| Height | 39 1/2″ |
| Width | 29″ |
| Depth | 29″ |
Product Specifications
| Installation Type | Ducted |
| Communication Feature | No |
| Item Stocking Unit of Measure (UOM) | EA |
| Pallet Qty | 12 |
| Country of Origin | USA |
| US HTS Code | 8415.90.8025 |
| Product Description – (PIM) | 2T Cased Horizontal Evaporator Coil with TXV |
| Cased vs Uncased | Cased |
| Dimensions – (Unit Depth) | 26 in |
| Dimensions – (Unit Height) | 23.50 in |
| Dimensions – (Unit Width) | 28.50 in |
| Expansion Device | Orifice |
| Weight – (Unit) | 59 lb |
| Tonnage | 2 |
| Tonnage Range | 1.5;2.0 |
| Condensate Drain Outlet | 3/4 in |
| Pipe Size Gas | 7/8 in |
| Pipe Size Liquid | 3/8 in |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Proposition 65 Label | Yes |
| Dimensions – (Case Depth) | 28.00 in |
| Dimensions – (Case Height) | 23.50 in |
| Dimensions – (Case Width) | 26.50 in |
| Weight – (Case) | 61.000 lb |
| 80,000 BTU 96% AFUE 2 Stage Goodman Gas Furnace – Upflow/Horizontal | |
|---|---|
| SKU | GMEC960803BN |
| Weight (in lbs) | 118.000000 |
| Exhaust Flue Requirement | Plastic / PVC |
| Brand/Manufacturer | Goodman |
| Furnace Efficiency / AFUE | 96% |
| Heating BTU | 80,000 |
| Blower Motor | Multi-Speed – ECM |
| Maximum CFM | 1200 |
| Configuration | Upflow/Horizontal |
| Exhaust Pipe | PVC |
| Flue Location | Right |
| Energy Star | Yes |
| Electrical | 115 V. 1 Phase 60 Hz |
| Burner Stages | Two |
| Fuel Type | Gas |
| Height | 34.5″ |
| Width | 17.5″ |
| Depth | 28.75″ |
